مهاجرت استرالیا

شرایط مهاجرت به استرالیا در سال ۲۰۲۰ چیست؟

طی شیوع پاندمی کرونا شرایط مهاجرت به استرالیا کمی تغییر کرده و ارسال دعوتنامه‌های هدفمند ماهیانه کمتر شده است، اما دولت استرالیا نیازمند آن است که بخش‌های مهم سازوکار اقتصاد خود را تقویت کرده تا بتواند شرایط کلی را پس از شیوع کرونا یا COVID-19 بهبود بخشد.

بسته شدن مرزها در بیستم ماه مارس سال ۲۰۲۰، تأثیرات قابل توجهی بر میزان خالص مهاجرت خارجی یا همان تعداد افرادی که در یک سال به استرالیا می‌آیند، گذاشته است. بدین شکل که نرخ پذیرش مهاجر استرالیا به کمترین میزان خود طی ده سال گذشته رسیده است. همین مسئله روی شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری در استرالیا و برنامه‌های اسکیل ورکر تاثیراتی داشته که در این متن به آن خواهیم پرداخت.

با این حال، دولت استرالیا قبول دارد که مهاجرین و سرمایه‌گذاری در استرالیا می‌تواند نقش فوق‌العاده مهمی در بهبود و ترمیم اقتصاد استرالیا پس از دوران شیوع کرونا یا  COVID-19  داشته باشد. بنابراین شرایط ویزای سرمایه‌گذاری در استرالیا آسان‌تر خواهد شد و بدین ترتیب شرایط مهاجرت به استرالیا در سال ۲۰۲۰ نیز ساده‌تر می‌شود.

اما سوال اینجاست که شرایط مهاجرت به استرالیا چگونه خواهد بود؟

بر اساس اعلامیه مطبوعاتی موسسه مهاجرت به استرالیا، ظرفیت صدور دعوتنامه برای ویزاها در سال ۲۰۲۰ در همان سطوح تعیین شده برای سال مالی قبلی باقی مانده، که در واقع ۱۶۰ هزار جایگاه می‌باشد و به شرح ذیل دسته‌بندی شده است؛

 • ۷۹،۶۰۰ جایگاه برای کارمندان ماهر یا اسکیل ورکر

 • ۷۷،۳۰۰ جایگاه برای مهاجرت خانوادگی

 • ۱۰۰ جایگاه برای افرادی با شرایط ویژه‌

 • و ۳،۰۰۰ جایگاه برای ویزای کودک

برنامه‌های جدید دولت برای مهاجرت به استرالیا و تغییر برنامه‌های صدور ویزای استرالیا

بر اساس شرایط موجود و پاندمی کرونا، تغییرات قابل توجهی در روند اولولیت‌های اخذ ویزاهای اسکیل ورکر یا مهارتی و ویزاهایی کارآفرینی و نوآوری، ویزای تجاری و سرمایه‌گذاری استرالیا ایجاد شده است. برای مثال ویزای موقت ۴۸۹ که پیشتر به نیروهای کاری ماهر یا همان اسکیل ورکر اختصاص داشت، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ حذف شد و ویزای ۴۹۱ با اجازه اقامت پنج سال با شرط حداقل سه سال کار در مناطق کم جمعیت استرالیا (شهرهایی به غیر از سیدنی، ملبورن و بریزبین) جای آن را گرفت. البته ویزای ۴۹۱ جدید  نقاط مثبت خود را دارد و متقاضی به‌صورت رایگان بیمه می‌شود. ۵۰۰ شغل مختلف، این اجازه را خواهند داشت که برای این ویزا اقدام کنند. علاوه بر این ویزای جدید ۱۵ امتیاز به پرونده متقاضی اضافه می کند، در حالیکه ویزای قدیمی، تنها ۱۰ امتیاز داشت.

طی شیوع پاندمی کرونا شرایط مهاجرت به استرالیا کمی تغییر کرده و ارسال دعوتنامه‌های هدفمند ماهیانه کمتر شده است، اما دولت استرالیا نیازمند آن است که بخش‌های مهم سازوکار اقتصاد خود را تقویت کرده تا بتواند شرایط کلی را پس از شیوع کرونا یا COVID-19 بهبود بخشد. در حال حاضر پزشکان، پرستاران  و به طور کلی کادر درمان و محققین این حوزه شرایط بهتری برای اخذ ویزای مهارتی استرالیا را دارند. همچنین اوضاع برای اخذ ویزاهای تجاری و سرمایه‌گذاری استرالیا بسیار بهتر شده است.

شرایط صدور ویزای سرمایه‌گذاری در استرالیا به چه شکل بهتر شده است؟

همان‌طور که گفتیم دولت استرالیا نیاز دارد که سازوکار اقتصادی خود را بهبود ببخشد و به همین دلیل مهاجرت سرمایه‌گذاران جدید می‌تواند نوید آینده‌ای مثبت را برای اقتصاد این کشور بدهد. به همین دلیل، در سال مالی جاری جدید ظرفیت دعوت‌نامه این ویزا دو برابر شده است و دارندگان این ویزا برخلاف دیگر ویزاها موجود، حتی در شرایط فعلی نیز اجازه ورود به استرالیا را داشته و قادرند ویزای خود را به جای دو سال تا چهار سال (تا اطلاع بعدی) نیز تمدید کنند.

چه تغییراتی در برنامه مهاجرت استرالیا برای سال مالی ۲۱-۲۰۲۰ اعمال خواهد شد؟

طبق اعلام سازمان مهاجرت استرالیا، برنامه فعلی مهاجرت برای سال مالی ۲۱-۲۰۲۰ از جمله مقدار و ترکیب مهاجرین تا اطلاع ثانوی مثل گذشته باقی خواهد ماند، چرا که دولت استرالیا در حال حاضر روی تاثیرات اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی پاندمی کرونا و شیوع COVID-19 تمرکز کرده تا مشکلات پیش آمده را حل کند.

بنابراین پرستاران، پزشکان و متخصصین بهداشتی شانس بسیار بالاتری برای اخذ اقامت از طریق ویزاهای مهارتی و ویزاهای کار استرالیا را دارند چرا که دولت استرالیا برای بهبود شرایط کادر پزشکی و درمان خود به این‌گونه افراد بیشتر از قبل احتیاج دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن