اخبار داغحوادث

در پی گرم شدن آب و هوا از بین رفتن نیمی از سد‌های مرجانی استرالیا

دانشمندان اعلام کردند نیمی از سد بزرگ مرجانی در استرالیا طی ۲۵ سال گذشته از بین رفته است.
بریزبن، دانشمندان هشدار دادند گرم شدن آب و هوا این اکوسیستم زیردریایی را به صورت غیرقابل بازگشتی تحت تاثیر قرار می‌دهد.
این مطالعه که در روزنامه علمی مجموعه مقالات انجمن سلطنتی منتشر شد زنگ خطری در مورد کاهش وسعت انواع مرجان‌ها از اوسط سال‌های ۹۰ در بخش شمال شرقی استرالیا است که در سال ۱۹۸۱ در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شد.
بزرگترین گونه‌های مرجان به ویژه مرجان‌هایی به شکل میز و مرجان‌های منشعب بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند. تا جایی که برخی از آن‌ها در بخش شمالی سد بزرگ بزرگ به طور کامل ناپدید شده اند.
تری هوگ یکی از نویسندگان این تحقیق و استاد دانشگاه جیمز کوک می‌گوید ۸۰ تا ۹۰ درصد این گونه مرجان‌ها طی ۲۵ سال از بین رفته اند. وی گفت این نوع مرجان‌ها محلی را برای پناه گرفتن بسیاری ماهی‌ها فراهم می‌کنند و از بین رفتن این مرجان‌های سه بعدی بزرگ کل اکوسیستم را تغییر خواهد داد.
علاوه بر ارزش غیرقابل تصور این مرجان‌ها به لحاظ طبیعی و علمی، این سد مرجانی بزرگ که ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر طول دارد سالانه ۴ میلیارد برای بخش گردشگری استرالیا درآمد دارد. سد بزرگ مرجانی ممکن است ماهیت خود را به عنوان میراث جهانی از دست بدهد، زیرا به دلیل تغییرات آب و هوایی مرجان‌ها در حال سفید شدن هستند. سفید شدن یک پدیده مخرب برای مرجان هاست که باعث از بین رفتن رنگ آن‌ها می‌شود. این پدیده ناشی از گرم شدن آب است که جلبک‌هایی را که به مرجان‌ها رنگ و غذا می‌دهند دفع می‌کند. اگر آب سرد شود مرجان‌ها بهبود می‌یابند، اما اگر به طور مرتب این پدیده تکرار شود از بین می‌روند.
فاضلاب کشاورزی، توسعه اقتصادی و ستاره دریایی تاج تیغی ازجمله دیگر تهدیدات سد بزرگ مرجانی است. در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ هم بخش شمالی این اکوسیستم به طور بی سابقه‌ای سفید شد و استرالیا در وضعیت آن بازنگری کردند و آن را بسیار بد در نظر گرفتند.
اگر دمای هوا در طول یک قرن و تحت تاثیر اهداف تعیین شده در توافق آب و هوایی پاریس ثابت شود، صخره‌های مرجانی ممکن است تا حدودی بهبود یابند. با این حال دانشمندان معتقدند این بهبود به معنای بازگشت به وضعیت قبل نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن