اخبار داغ

خط و نشان گوگل برای استرالیا

گوگل استرالیا را تهدید کرده‌است که اگر مقامات این کشور قانونی تصویب کنند که گوگل باید برای نمایش محتوای خبر‌گزاری‌ها به آن‌ها هزینه بپردازد، موتور جستجویش را در این کشور قطع می‌کند.

گوگل، این غول سیلیکون‌ولی، روز جمعه، در برخوردی تهاجمی علیه این طرح پیشنهادی مدعی شد که این دستورالعمل، روش کار گوگل را خراب می‌کند. زیرا گوگل باید برای نمایش لینک مطالب خبرگزاری‌ها هزینه پرداخت کند.

مِل سیلوا، مدیر بخش استرالیای گوگل در نامه‌ای سرگشاده پیش از برگزاری جلسه مجلس سنای استرالیا نظرش را چنین اعلام کرد، این رویه ریسک مالی و اجرایی نامعقولی به کسب‌و‌کار ما تحمیل می‌کند و نمی‌توان آن را به خوبی مدیریت کرد.

اگر این دستورالعمل به همین شکل به قانون تبدیل شود، راهی جز توقف فعالیت موتور جستجوی گوگل در استرالیا نداریم.

طرح پیشنهادی اخیر، به خبرگزاری‌ها اجازه می‌دهد با غول‌های تکولوژی برای دریافت هزینه بابت نمایش لینک محتواهایشان در نتایج جستجو و فید‌های خبر مذاکره کنند. اگر طرفین نتوانند روی یک قیمت مشخص توافق کنند، فردی مورد اعتماد طرفین، درباره هزینه پرداختی تصمیم‌گیری می‌کند. این طرح پیشنهادی مورد توجه بسیاری قرار گرفت و می‌تواند به عنوان مدلی در سایر کشور‌ها که به دلیل نفوذ گوگل و فیسبوک، رسانه‌های محلی‌شان آسیب زیادی در زمینه تبلیغات آنلاین دیده‌است، استفاده شود.

گوگل پیش از این گفته بود با تصویب این قانون، سرویس‌های رایگانش از جمله موتور جستجو و یوتیوب، در این کشور در معرض خطر خواهند بود. این شرکت حال اعلام کرده‌است که یوتیوب با حالت فعلی تحت تاثیر این طرح پیشنهادی قرار نمی‌گیرد.

نخست وزیر استرالیا، اسکات ماریسون، به تهدید گوگل برای قطع سرویس سرچ، واکنش نشان داد و گفت استرالیا قانون‌هایی برای آنچه شما می‌توانید در این کشور انجام دهید، ایجاد می‌کند.

ماریسون گفت:

«افرادی که بخواهند از این سرویس استفاده کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند ولی ما به تهدیدها واکنش نشان نمی‌دهیم.»

این اولین ضربه‌ای نیست که گوگل به استرالیا زده‌است. اخیرا این سایت مقاله‌هایی از سایت‌های خبری بزرگ را از نتایج جستجو حذف کرده‌است و در پاسخ به دلیل انجام این کار اعلام کرده است که یک آزمایش بوده‌است.

کریس جینز، از مدیران شرکت «Nine Entertainment» و صاحب «Sydney Mornin Herald» به کمیسیون‌های پارلمان اعلام کرد، این اقدام گوگل، استرالیایی‌ها را از اطلاعات روزانه در دوران بحران کرونا محروم کرده‌است و این قدرت بازار گوگل را نشان می‌دهد.

جینز گفته‌است:

«اعتبار این بازار، بیزنس مدل‌ها و ارزیابی‌های قابل توجه باعث شده دسترسی آزاد و نامحدودی به محتواهای با کیفیت داشته‌باشیم.» محتواهایی که متعلق به دیگران است و دیگران آن را تولید کرده‌اند.

هجوم اخیر گوگل زمانی اتفاق افتاد که نمایندگان بازرگانی آمریکا، دنیل باهار و کارل ارل، از استرالیا خواستند قانون پیشنهادی خود درباره اخبار را حذف کند؛ چرا که این قانون قطعا به ضرر دو شرکت آمریکایی است.

این طرح پیشنهادی باعث شد حمایت سیاسی وسیعی را از دست بدهد و ناشران بسیاری از جمله «News Corp»، که خبرهای هشت مورد از ۱۰ روزنامه برتر استرالیا را منتشر می‌کند، از آن حمایت کردند.
با وجود مقاومت بسیار گوگل در استرالیا، در هفته اخیر این شرکت با یک گروه نشر فرانسوی به توافقی رسید. این گروه فرانسوی چارچوبی برای ارائه پاداش به شرکت‌های ارائه دهنده خبر برای محتواهایشان ارائه کرده‌است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن