تاریخیدانستنی های استرالیا

تاریخچه ملبورن گاول

تاریخچه ملبورن گاول | گردش در زندانی قدیمی و تاریخی

زندان قدیمی ملبورن در سال ۱۸۳۹ ساخته شده و روزگاری سایه سیاه و تیره اش را بر روی شهر افکنده بود تا همه تازه واردها را از کودکان کار گرفته تا پارتیزان های قاتل در خود جای دهد. این زندان تاریخی و مخوف محل به دار آویختن صدها تن از جمله جنایتکار معروف، ند کلی بود جنایتکاری که امروزه نقاب مرگ او در کنار نقاب دیگر افرادی که در این زندان به دار آویخته شده اند، در موزه ای که اکنون در این فضا بنا شده، قرار گرفته است. در زمان ساخت دیدنی های ملبورن گاول این بنا نماد با ابهت سیستم عدالت بی قید و شرط حاکم در شهر به شمار می رفت و یادآوری بود برای آنکه همه به خاطر داشته باشند اگر از قانون سرپیچی کنند، سرانجامشان به کجا ختم خواهد شد. ملبورن گاول در آن زمان به عنوان تنها دژ کیفری و مجازات در منطقه فعالیت می کرد و به همین دلیل از بیماران روانی گرفته تا قاتلان زنجیره ای و حتی کودکان یاغی را در خود جای داده بود. طبق گزارشات از تاریخچه ملبورن گاول، جوان ترین زندانی این زندان کودک خردسال سه ساله ای بوده که به جرم تنبلی به شش ماه حبس محکوم شده است. این متن هرچه بیشتر شما را با دسترسی به ملبورن گاول آشنا می سازد.

چهره های مشهور زندان

اجرای احکام و اعدام ها امری پیش پا افتاده و عادی در تاریخچه ملبورن گاول محسوب می شد و همانطور که بررسی ها نشان می دهد در طی ۹۰ سال عملکرد زندان، ۱۳۳ اعدام در دیدنی های ملبورن گاول صورت گرفته است. ملبورن گاول حتی برخی از پست ترین جنایتکاران زمان را نیز در خود به کام مرگ کشانده از جمله فردریک بیلی دیمینگ که محکوم به قتل چند تن از همسران و کودکان خود بود و همچنین قاتل یا پارتیزان مخوف ند کلی که پس از یک درگیری مهلک با پلیس دستگیر و در سال ۱۸۸۰ در زندان ملبورن به دار آویخته شد.

نقطه پایان فعالیت زندان

زندان ملبورن گاول در سال ۱۹۲۹ و زمانی که دیگر شرایط حاکم در آن پذیرفتنی نبود، از فعالیت برکنار شد. در همان دوران برخی از سازه های زندان تخریب شدند اما از امکانات باقی مانده یکبار دیگر استفاده شد تا سربازان فراری را در طی جنگ جهانی دوم در خود جای دهد و سرانجام در سال ۱۹۵۷ به عنوان موزه ثبت و آغاز به کار کرد. این موزه تاریخ زندان ملبورن گاول معروف را بازگو می کرد و برخی از یادگارهای ترسناک همچون ماسک های مرگ افرادی که در این مکان اعدام شده اند یا جمجمه ای که گفته می شود متعلق به ند کلی است را در خود به نمایش گذاشته بود که متاسفانه این جمجمه در دهه ۷۰ به سرقت می رود. در حال حاضر این موزه همچنان به کار خود ادامه می دهد و فعالیت های جذاب متعددی از جمله کمدی محاکمه ند کلی را در برنامه خود گنجانده و تدارک دیده است. گرچه که دیگر جمجمه ند کلی دالان های زندان قدیمی ملبورن گاول را زینت نمی بخشد، ماسک مرگ او همواره برای افرادی که دوست دارند در چشمان یک جنایتکار بی جان خیره شوند در زمان دسترسی به ملبورن گاول باقی مانده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن