حیات وحش استرالیا

بازگشت شیاطین به سرزمین اصلی: شیاطین تاسمانی برای نخستین بار در ۳۰۰۰ سال گذشته در سرزمین اصلی استرالیا پرسه می زنند

شیاطین تاسمانی برای نخستین بار در ۳۰۰۰ سال گذشته در سرزمین اصلی استرالیا پرسه می زنند

طرفداران محیط زیست، شیاطین تاسمانی را در جنگل سرزمین اصلی استرالیا، جایی که حدود ۳۰۰۰ سال پیش منقرض شده بودند، آزاد کردند. شیطان تاسمانی را به این دلیل اینچنین می نامند که فقط در حیات وحش جزیره تاسمانی یافت می شوند. اما اکنون، طرفداران محیط زیست برای نخستین بار پس از هزاران سال، تعدادی را به سرزمین اصلی استرالیا وارد کرده اند.

طرفداران محیط زیست، شیاطین تاسمانی را در جنگل سرزمین اصلی استرالیا، جایی که حدود ۳۰۰۰ سال پیش منقرض شده بودند، آزاد کردند

شیطان تاسمانی را به این دلیل اینچنین می نامند که فقط در حیات وحش جزیره تاسمانی یافت می شوند. اما اکنون، طرفداران محیط زیست برای نخستین بار پس از هزاران سال، تعدادی را به سرزمین اصلی استرالیا وارد کرده اند.

این دسته از کیسه داران گوشتخوار که جثه ای تقریباً به اندازه یك سگ كوچك دارند، روزگاری در تمام استرالیا پرسه می زدند، اما باور عامه بر این است كه آن ها حدود ۳۰۰۰ سال پیش به جز تاسمانی، در همه جا منقرض شده اند. دینگوها اغلب مورد سرزنش قرار می گیرند، زیرا به دلیل اندازه بزرگترشان، با آنها برای غذا خوردن رقابت می کردند و احتمالاً برنده بوده اند.

شیاطین در تاسمانی، جایی که هیچ وقت دینگوها به آنجا نرسیدند، آرامش یافتند اما در سال های اخیر با تهدیدهای جدیدی روبرو شده اند. تومور صورتی شیطان تاسمانی یا سرطان تاسمانی (DFTD) نوعی سرطان کشنده و مرموز است که بسیاری از حیوانات را به قتل رسانده و اکنون آنها را که تنها ۲۵۰۰۰ عددشان در طبیعت باقی مانده اند، در معرض خطر قرار می دهد.

دو بازیگر هالیوودی، کریس همس ورس و السا پاتاکی به آزادی شیاطین تاسمانی کمک می کنند

اکنون داستان آنها کاملاً چرخیده است، زیرا آنها برای فرار از یک تهدید وجودی به سرزمین اصلی بازمی گردند. در تاریخ ۱۰ سپتامبر، متخصصان حفاظت از محیط زیست آوسی آرک، وایلد آرک و سازمان حفاظت از حیات وحش جهانی، ۱۱ شیطان تاسمانی را در یک پناهگاه حیات وحش با مساحت ۱۰۰۰ هکتاری در بلندی های بارینگتون، نیو ساوت ولز در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال سیدنی رها کردند. این پناهگاه برای محافظت از حیوانات در برابر خطراتی مانند بیماری، آتش سوزی، اتومبیل ها و آفات وحشی مانند گربه ها و روباه ها طراحی شده است.

این شیاطین به عنوان بخشی از برنامه تولید مثل آوسی آرک، که طی آن در دهه گذشته بیش از ۳۹۰ شیطان متولد شده است، متولد و بزرگ شده اند. این جانوران بر اساس سازگاریشان برای تولید مثل بدون هیچ گونه هم نژادی برای بازسازی مجدد انتخاب شدند.

این برنامه با یک نمونه آزمایشی اولیه ۱۵ شیطان تاسمانی انجام شد، به این معنی که در مجموع ۲۶ شیطان تاسمانی بار دیگر در سرزمین اصلی استرالیا پرسه می زنند. و این فقط یک آغاز است. برای سال های آینده، دو بار دیگر برای تولید مجدد برنامه ریزی شده است که ۲۰ حیوان دیگر در سال ۲۰۲۱ و ۲۰ مورد دیگر پس از آن آزاد می شوند. برای اطمینان از سلامت و ایمنی جمعیتشان، شیاطین تاسمانی با استفاده از دوربین های تله ای، ردیاب های گردنی، ریز تراشه ها و بازدید های منظم کنترل می شوند.

این برنامه فقط مربوط به محافظت از خود شیاطین تاسمانی نیست – شرکت آوسی آرک شیاطین تاسمانی را یکی از هفت گونه سنگ بنای اساسی برای بازیابی اکوسیستم های استرالیا می داند. انتظار می رود که بقیه گونه ها – گوزن های شرقی، کانگوروی سنگی دُم قلمی، کانگوروی بور، پوتوروی دماغ بلند، گلدان های پارما و باندیکوت های قهوه ای جنوبی – در آینده در پناهگاه وحشی رهاسازی شوند

فقط حدود ۲۵۰۰۰ شیطان تاسمانی در زیستگاه طبیعیشان باقی مانده اند

تیم فاکنر، رئیس آوسی آرک می گوید: “این برنامه نه تنها مربوط به معرفی مجدد یکی از حیوانات محبوب استرالیاست، بلکه مربوط به حیوانیست که تمام محیط زیست اطرافش را نیز مهندسی می کند و پس از قرن ها ویرانی توسط روباه ها و گربه های شناخته شده و سایر شکارچیان مهاجم، بوم شناسی جنگلی ما را بازیابی و متعادل می کند. به دلیل این معرفی مجدد و تمام کارهای سخت منتهی به آن، روزی خواهیم دید که شیاطین تاسمانی مانند ۳۰۰۰ سال پیش در سراسر جنگل های بزرگ شرقی زندگی می کنند.”

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن