دانستنی های استرالیا

استرالیا کشور بسیار بزرگ و جالبی است. کشوری سرشار از چیزها و نکته های دانستنی و جالب. در این بخش که ما آن را “دانستنی های استرالیا” می نامیم.


۱٫ استرالیا، کشوری بزرگ. خیلی بزرگ
استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان است. پنج کشور دیگر بزرگ جهان به ترتیب عبارتند از روسیه، کانادا، چین، ایالات متحده آمریکا و برزیل. مساحت کل استرالیا ۷,۶۸۲,۳۰۰ کیلومتر مربع است. این مساحت، چیزی برابر ۳۲ برابر بریتانیا، ۲۲ برابر آلمان، ۱۲ برابر فرانسه و ۵۹ برابر یونان است.
۲٫ جمعیت زیادی در استرالیا زندگی نمی کند
استرالیا ممکن است یکی از بزرگ ترین کشورهای جهان باشد اما این کشور همچنین دارای یکی از کمترین تراکم جمعیتی در جهان است. این یعنی تنها  ۳٫۰۳  نفر در هر کیلومتر مربع وجود دارد. برای قرار دادن این نسبت در یک تصویر بزرگ تر شاید بد نباشد بدانید که این نسبت در ایالات متحده ۳۲٫۳ نفر، در انگلستان ۲۶۲ نفر، در آلمان ۲۲۶، و در فرانسه ۱۱۸ نفر در هر کیلومتر مربع است.

۳٫ ایالت وسترن استرالیا نقطه ای بزرگ اما کم جمعیت
وسترن استرالیا یکی از ایالت های استرالیا است. مساحت این ایالت ۲,۶۴۵,۶۱۵  کیلومتر مربع دارد. اگر این ایالت یک کشور بود، باید آن را دهمین کشور بزرگ جهان در نظر می گرفت. شاید بد نباشد بدانید که ۴ کشور معادل کشور فرانسه به راحتی در داخل ایالت وسترن استرالیا جا می گیرد. و این در حالی است که این ایالت مساحتی معادل ۷ برابر کشور آلمان، و بیست برابر انگلستان دارد. این ایالت، جمعیتی بالغ بر ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد که باید گفت تراکم جمعیتی آن را به ۰٫۹۵ نفر در هر کیلومتر مربع می رساند.

۴٫ استرالیا کشوری مسطح
استرالیا پایین ترین و مسطح ترین قاره جهان است. کوه کازیسکو (Kosciuszko) بالاترین نقطه  استرالیا با ارتفاع ۲۲۲۸ متر از سطح دریا است و دریاچه ایر (Lake Eyre) پایین ترین نقطه کشور است که در واقع ۱۵ متر زیر سطح دریا است.

۵٫ استرالیا یک جزیره است
استرالیا یک جزیره است. در واقع، استرالیا بزرگترین جزیره جهان است. جدای از اینکه استرالیا یک جزیره است، استرالیا یک قاره نیز می باشد اما جالب آنکه استرالیا کوچک ترین قاره در جهان به شمار می رود.

۶٫ عقیق، عقیق، عقیق
استرالیا پایتخت سنگ عقیق جهان است. این کشور ۹۵ درصد از عقیق جهان  را تولید می کند و این در حالی است که استرالیا تولید کننده ۹۹ درصد از عقیق نادر سیاه جهان است. Cobber Pedy، یک شهر دور افتاده کوچک در ایالت ساوت استرالیا، تولید کننده اصلی عقیق است و یک مقصد توریستی محبوب هم به شمار می رود. به دلیل گرمای شدید هوا در این شهر، بسیاری از ساختمان ها به منظور عایق بندی در برابر حرارت، در زیر زمین بنا شده اند.

۷٫ طلا
شاید بد نباشد بدانید که یک روستای دور افتاده در ایالت وسترن استرالیا به نام Kalgoorlie  در حال حاضر بزرگترین تولید کننده طلا در جهان است.

۸٫ باز هم چند واقعیت دیگر درباره طلا
در حالی که Kargoorlie ممکن اکنون بزرگترین تولید کننده طلا در جهان به شمار می رود اما همیشه هم اینچنین نبوده است. در ایالت ویکتوریا، از سه شهر Ballarat, Bendigo  و Maryborough در گذشته با عنوان “مثلث طلایی” نام می بردند. شاید بد نباشد بدانید که این منطقه بیش از هر منطقه دیگری در تاریخ جهان، طلا تولید کرده است.

۹٫ ملبورن، شهری که زمانی نیروگاه جهان بود
به دلیل وجود این طلا در به اصطلاح “مثلث طلایی” شهر ملبورن ثروتمند ترین شهر جهان در  دهه ۱۸۸۰ بود.  در آن زمان، پول سرمایه گذاری های کلان از طرف سرمایه گذاران ثروتمند انگلیسی به استرالیا سرازیر می شد و استرالیایی های ثروتمند نیز پول آنها را خرج می کردند. با این حال، همه این شرایط  به فاصله کوتاهی و پس از بحران گسترده مالی جهانی از بین رفت.

۱۰٫ جمعیت کم اما شهرهای بزرگ!
با آنکه استرالیا جمعیتی بالغ بر ۲۴ میلیون نفر دارد اما دو شهر بزرگ این کشور یعنی سیدنی و ملبورن هر یک بیش از چهار میلیون نفر از جمعیت کشور را در خود جای داده اند. اگر چه این شهر ها مانند دیگر شهر های بزرگ جهان پر جمعیت نیستند، اما همین شهر ها در واقع از تمام شهر های ایالات متحده – به استثنا نیویورک – پر جمعیت تر هستند.

۱۱٫ گوسفند، گوسفند و باز هم گوسفند
حدود ۱۰۰ میلیون گوسفند در استرالیا وجود دارد. این تعداد از گوسفند در استرالیا سبب شده تا این کشور پس از چین با تعداد ۱۵۰ میلیون گوسفند، در رتبه دومین کشور جهان از این منظر قرار داشته باشد. و البته همین امر استرالیا را به یکی از کشورهای مطرح جهان در زمینه تولید پشم با کیفیت بالا قرار داده است.

۱۲٫ گیاهان فراوان استرالیا
استرالیا دارای حدود ۲۵ هزار گونه شناخته شده گیاهی است. شاید بد نباشد بدانید که اروپا در حدود ۱۷۵۰۰ گونه شناخته شده گیاهی دارد. و شاید باز هم بد نباشد بدانید که تعداد گونه های شناخته شده گیاهی در استرالیا با شناخت گیاهان جدید همچنان در حال افزایش است. در این کشور، تعدادی از گیاهان وجود دارد که به زمان دایناسورها باز می گردد.

پیشتر و تا زمان کشف این گیاهان تصور می شد که آنها نیز مانند دایناسورها میلیون ها سال پیش منقرض شده اند.

۱۳٫ افزایش پدیده چند فرهنگی
در حدود بیست درصد از مردمی که در استرالیا زندگی می کنند در خارج از کشور متولد شده اند، و چهل درصد از مردم استرالیا از یک میراث فرهنگی مخلوط بهره مند هستند. این نیز شاید جالب باشد بدانید که ساکنان استرالیا به ۲۲۵ زبان دنیا صحبت می کنند و همین امر سبب شده تا استرالیا به یکی از چند فرهنگی ترین کشورهای جهان تبدیل شود.
۱۴٫ راسل کرو
شاید بد نباشد بدانید که راسل کرو بازیگر نامدار هالیوود که خیلی هم در استرالیا طرفدار دارد، اصالتا نیوزیلندی است. او زاده نیوزیلند است و زمانی که چهار سال داشته به همراه والدینش به استرالیا مهاجرت کرده است. با آنکه او نیوزیلندی است اما از آنجا که بخش عمده زندگی خود را در استرالیا سپری کرده، همواره خود را یک استرالیایی معرفی می کند.

۱۵٫ سرزمین اختراعات
استرالیایی ها مخترعان بزرگی هستند. شاید بد نباشد بدانید که برخی از چیزهایی که آنها در طول سال های متمادی اختراع کرده اند عبارتند از: جعبه سیاه هواپیما، ماشین چمن زنی موتوری، دستگاه هشدار دهنده دود در منازل، آسپرین، دستگاه تنظیم ضربان قلب یا به اصطلاح pacemaker، پنی سیلین، بند رخت موسوم به Hills Hoist clothes line که در بسیاری از حیاط های خانه های استرالیایی دیده می شود، بشکه های چوبی مخصوص نگهداری شراب، مته برقی، رادیوی ماشین، Utes  که  دقیقا همان وانت بار در زبان فارسی است، گوش مصنوعی، و فلاش های دو گانه توالت. البته این ها تنها چند عدد از اختراعاتی است که استرالیایی ها آنها را انجام داده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن