خبر فوری
موضوعات داغ

استرالیا ادعای چین بر دریای چین جنوبی را زیر سئوال برد

استرالیا ادعای چین بر دریای چین جنوبی را زیر سئوال برد

استرالیا اعلام کرد که هیچ مبنای حقوقی درباره ادعاهای مطرح شده از سوی پکن بر دریای چین جنوبی وجود ندارد؛ اظهارنظری که باعث افزایش تنش‌های اخیر بین دو کشور می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، این اظهارنظر پس از آن مطرح شد که آمریکا مواضع خود را در قبال چین اوایل ماه جاری میلادی سخت تر کرده و پکن را به تشکیل یک کمپین “کاملا غیرقانونی قلدرمآبانه” برای کنترل دریا چین جنوبی متهم کرد.

تغییر موضع استرالیا درباره چین در حالی صورت گرفته که ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا و لیندا رینولدز، وزیر دفاع این کشور قرار است در روزهای آتی برای دیدار با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور به واشنگتن بروند.

وزرای امور خارجه و دفاع استرالیا قرار است در نشست ۲۰۲۰ رایزنی‌های سطح وزرای آمریکا و استرالیا با همتایان خود در واشنگتن دیدار کنند. این دو اوایل امروز گفتند که محور گفتگوها اشتراک تلاش‌ها در راستای یک منطقه هند –پاسیفیک امن، باز، پایدار و مقاوم به ویژه در مقابل تاثیرات کووید-۱۹ است.

دولت استرالیا در بیانیه خود به سازمان ملل درباره ادعای چین درباره دریای چین جنوبی آورده است: دولت کانبرا ادعای چین را درباره حقوق تاریخی یا حقوق دریایی و منافعی که برای یک دوره بلندمدت در دریای چین جنوبی مطرح کرده، رد می‌کند.

در این بیانیه به مخالفت‌ها و شکایت‌های مطرح شده از فیلیپین، ویتنام و مالزی نیز اشاره شده چون این کشورها نیز مدعی مالکیت دریای چین جنوبی هستند.

در ادامه این بیانیه دولت کانبرا آورده است: هیچ مبنای قانونی درباره ادعاهای مطرح شده از سوی دولت پکن وجود ندارد. استرالیا هرگونه ادعا بر آب‌های داخلی، دریای قلمرویی، منطقه اقتصادی ویژه و فلات قاره‌ای را که در چنین بسترهای دریایی واقع شده، رد می‌کند.

#اخبار_استرالیا #خبرنگارالوین

#اولین_رسانه_مستقل_استرالیا 

#موسس_رسانه_زیر_آسمون_شهر_ملبورن 

https://zil.ink/iranianaustralia

#خبرنگار_الوین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن