ورزشی

آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ سخت‌گیرانه‌ترین تدابیر بهداشتی در آستانه اولین گرند اسلم سال

کمتر از یک ماه دیگر نخستین گرند اسلم سال ۲۰۲۱ تحت سخت‌گیرانه‌ترین تدابیر بهداشتی برگزار خواهد شد.

تنیسفا – روز گذشته خبر قرنطینه شدن ۴۷ تنیس‌بازی که با پرواز چارتر از مبدأ لس‌آنجلس و ابوظبی به ملبورن آمدند به تیتر اول رسانه‌های ورزشی جهان تبدیل شد. نخست اعلام شد که آزمایش کرونای دو نفر از سرنشینان پرواز لس‌آنجلس-ملبورن (یک خدمه پرواز و یک مسافر) که حامل ۲۴ تنیس‌باز بود مثبت درآمد. کی نیشیکوری و ویکتوریا آزارنکا از مسافران این هواپیما بودند. پس از این، خبری دیگر مبنی بر مثبت شدن آزمایش کرونای یکی از مسافران پرواز ابوظبی به ملبورن که حامل ۲۳ تنیس‌باز بود منتشر شد که بعداً معلوم شد این فرد مربی بیانکا آندریسکو تنیس‌باز سرشناس کانادایی بوده است. در این پرواز، اسوتلانا کوزنتسووا، انس جابر، مارتا کاستیوک، بلیندا بنچیچ، ماریا ساکاری، بیانکا آندریسکو و انجلیک کربر حضور داشتند.

امروز هم مقامات تنیس استرالیا اعلام کردند آزمایش کرونای یکی از مسافرین پرواز دوحه به ملبورن که حامل ۲۵ تنیس‌باز بوده نیز مثبت بوده است.

طبق قوانین دولت استرالیا این ۷۲ بازیکن حالا باید یک دوره قرنطینه ۱۴ روزه را سپری کنند و طی این مدت حق تمرین روزانه که برای سایر بازیکنان در نظر گرفته شده را نیز نخواهند داشت. موضوعی که نارضایتی بازیکنان را در پی داشته و باعث شده تا آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود را علنی کنند. آن‌ها می‌گویند این شرایط عادلانه نیست و علاوه بر آن، رقابت در یک تورنمنت بزرگ بدون آمادگی لازم احتمال مصدومیت را افزایش می‌دهد.

موضوع قرنطینه درحالی بحث‌برانگیز شده است که کرگ تایلی رئیس فدراسیون تنیس استرالیا در ماه اکتبر سال گذشته درباره قرنطینه بازیکنان گفته بود: «شما نمی‌توانید بازیکنان را دو هفته قرنطینه کنید و انتظار داشته باشید بعد از آن بلافاصله آماده رقابت در یک گرند اسلم باشند.»

برگزارکنندگان مسابقات آزاد استرالیا تدابیر سخت‌گیرانه‌‌ای را برای برگزاری مسابقات آزاد استرالیا و تورنمنت‌های پیش از آن در نظر گرفته‌اند. البته این تدابیر سخت‌گیرانه قرار است صرفاً پیش از آغاز رقابت‌ها اعمال شود و بعد از دوره ۱۴ روزه قرنطینه بازیکنان آزادی عمل بیشتری خواهند داشت‌ و حتی قرار است مسابقات با حضور تماشاگران برگزار شود. استرالیا در زمینه کنترل کرونا در طول یک سال اخیر عملکرد بسیار خوبی داشته و این سخت‌گیری‌ها به این خاطر است که مقامات بهداشتی استرالیا نمی‌خواهند برگزاری یک رقابت بین‌المللی ورزشی با حضور تعداد زیادی ورزشکار از سرتاسر جهان باعث گسترش دوباره کرونا در این کشور شود.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین موارد آیین‌نامه بهداشتی مسابقات آزاد استرالیا اشاره می‌کنیم:

– ابتدا تمامی بازیکنان و دست‌اندرکاران مسابقات که شامل ۱۲۰۰ نفر می‌شوند با پروازهای چارتر به استرالیا می‌آیند. همه این افراد قبل از پرواز باید آزمایش کرونا بدهند. اگر تست آن‌ها مثبت باشد نمی‌توانند سوار هواپیما شوند. اگر تست آن‌ها هنگام پرواز مثبت شود، بعد از رسیدن به مقصد به هتل‌هایی مخصوص برده خواهند شد. بعد از رسیدن به مقصد، یک فرآیند دومرحله‌ای غربالگری انجام شده و اگر از این فرآیند موفق بیرون آیند، به ۳ هتلی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده خواهند رفت تا یک دوره قرنطینه ۱۴ روزه را سپری کنند.

– در دوران قرنطینه، بعد از ۲ روز، بازیکنان در صورت منفی بودن جواب آزمایش کرونا می‌توانند طبق یک جدول زمان‌بندی روزانه تا ۵ ساعت (شامل ۲ ساعت تمرین در زمین تنیس، ۱ ساعت و نیم تمرین بدنسازی و حدود یک ساعت فعالیت‌های دیگر) اتاقشان را ترک کنند. هم‌چنین مأمورانی برای اطمینان از رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنیس‌بازان را هنگام تمرین زیر نظر خواهند داشت.

– از بازیکنان و افراد همراهشان هر دو روز یک بار آزمایش کرونا به عمل می‌آید.

– هر بازیکن می‌تواند دو نفر به‌عنوان همراه کنار خود داشته باشد اما فقط یک نفر می‌تواند با او به زمین برود.

– دست‌اندرکاران تورنمنت نیز هر روز آزمایش کرونا می‌دهند.

– جرایم سنگینی برای تخطی از قوانین در نظر گرفته شده است؛ علاوه بر ۲۰ هزار دلار جریمه، هرگونه تخطی از پروتکل‌ها می‌تواند منجر به اخراج بازیکن از مسابقات یا از دست دادن جایزه نقدی و در موارد جدی‌تر دستگیری و دیپورت شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن